Stopień twardości

Twardość materaca zależna jest od Waszych upodobań. Już starsze dzieci maja swoje preferencje i trudno im zasnąć na przykład na materacu zbyt miękkim. Nowoczesne materace mają pośrednie stopnie twardości, a naprawdę dobre materace mogą mieć nawet 7 stref komfortu – twardość materaca jest zróżnicowana w zależności od tego, dla jakiej części ciała stanowi podparcie – dla lędźwi, ramion czy głowy.

Pokrowiec na materac

Pokrowiec – rzecz nie bez znaczenia, zarówno w materacach dziecięcych, jak i sypialnianych. Dobry pokrowiec stanowi o higienie materaca, zatem o jakości naszego snu. Ważne, żeby był wykonany z antyalergicznej dzianiny, żeby można go było łatwo zdjąć i potem założyć na największy nawet materac, żeby można go było wyprać co jakiś czas bez uszczerbku na jakości. W przypadku materacy dziecięcych nawet częściej niż raz na jakiś czas.

W wielu materacach spotkać można pasek klimaband – wykonaną z przewiewnego materiału wstawkę, której zadaniem jest „wietrzenie” materaca – odprowadzanie nadmiaru wilgoci i doprowadzanie powietrza do wnętrza. Taki klimaband ma wpływ na higienę i środowisko materaca, warto to wiedzieć przy wyborze materaca do sypialni.

Producenci zalecają przynajmniej 2 razy do roku obracanie materaca, szczególnie dotyczy to materacy piankowych i lateksowych. Przy dużym rozmiarze może to być trudne zadanie, powinniśmy więc zwrócić uwagę na drobiazgi, które nam to obracanie ułatwią – na przykład uchwyty umieszczone w pokrowcu.

do góry